| radu3927 a întrebat:

Cum se curata o oala arsa (inox)?
Pls help!

Răspuns Câştigător
| JulyDreams a răspuns:

Poti incerca mai multe metode.
Sa presari bicarbonat de sodiu pe partea arsa apoi sa picuri otet. O sa aiba loc o reactie chimica care poate dizolva arsura.
Grija la ochi, fata si nas, ca sare si pute. Stai mai departe.
Partea proasta e ca trebuie sa freci nitel.

Daca e arsa pe exterior mai poti sa pui oala intr-un vas cu apa fierbinte, in care ai dizolvat detergent. Pui vasul in cuptor cu tot cu oala, il aprinzi si il lasi asa vreo trei sferturi de ora. Ar trebui sa se dizolve arsura singura. Avantaj: nu mai treubie sa freci deloc.
Mirosul de la detergent irita ochii si nasul, asa ca aeriseste bine bucataria si nu sta acolo deloc.

1 răspuns:
| Stropdeploaie a răspuns:

Coca Cola Face minuni!