| goldi a întrebat:

Cum se duce o pata de maioneza veche de le o geaca de iarna?

2 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Cu vanish, pui usor pe pata si curenti.

| GabyT10 a răspuns:

Solutia diluata la care se face referire este facuta cu 1 lingurita de sapun lichid (care sa contina sodium laurel sulfate) si 300 g apa. Solutia se toarna intr-o sticla cu pulverizator. Nu folositi detergent pe baza de enzime la materiale textile ca matasea, lana, casmir sau angora. Spalati intotdeauna materialul dupa ce il tratati cu un solvent uscat precum spirtul sau acetona.
Tipul de pata
Tratare
Grasime
(unt, ulei, maioneza)
Zona se trateaza cu un solvent uscat (spirt sau acetona), intr-un mediu aerisit. Cu ajutorul unei pipete, udati bine zona cu alcool izopropilic, dupa care lasati sa se usuce. Pulverizati apoi solutia preparata dupa reteta de mai sus, daca pata inca mai persista, apoi lasati la muiat tesatura in detergent, inainte de a o spala.
(ti-am facut copy-paste pe pe un site).Iti las un link unde gasesti mai multe metode.
http://www.reporterntv.ro/......e-pe-haine