| carliontzi a întrebat:

Cum se fac aripioarele picante?

6 răspunsuri:
| PeStraziGoale a răspuns:

Aripioarele taiate in trei (codita cea mai mica se arunca )se dau prin fulgi de porumb faramitati apoi in oua batute amestecate cu sare, piper, curry si boia iute (dupa gust) apoi in fulgi de porumb si ultima oara iar in oua.
Se prajsec in f putin ulei si fffff incins.
Se servesc cu lamaie, maioneza cu mujdei.

Pofta buna!

| DeeeaA a răspuns:

Ingrediente
Aripioare de pui, sare, piper, pesmet, oua, faina, boia, condimente.
Mod de preparare
Aripioarele (spalate, curatate) se sareaza si pipereaza apoi infaineaza. Am pregatit pesmetul picant amestecandu-l cu: sare, piper, boia iute si dulce, fulgi de ardei iute, oregano, 5 spices, piper cayenne, sofran si un amestec de condimente picante tailandeze. Am dat aripile prin ou amestecat cu bere Apoi prin pesmet si le-am prajit in ulei de porumb amestecat cu unt. Le-am prajit la foc foarte foarte mic. Ies foarte crocante si atat picante cat si aromate in varianta asta.
Mod de servire
Pofta buna!
FUNDA?

| CrazyLife a răspuns:

Paiiii...sunt mai multe retete eu iti dau una si site de unde il iau Deci ...Ingrediente:

10 aripi de pui
1/2 cană cu făină
1/4 lnguriţă cu boia dulce
1/4 linguriţă pudră de chili
1/4 linguriţă cu sare
1/4 cană cu sos iute
1/4 cană ketchup
piper negru şi pudră de usturoi după gust

Preparare:

Într-un bol, amestecă făina cu boia, pudra de chili şi sarea.
Pune aripioarele într-un bol şi presară deasupra amestecul de făină până ce sunt acoperite complet, pe toate părţile.
Acoperă şi lasă la frigider timp de 60 - 90 de minute.

Încinge ulei într-o tigaie înaltă sau o friteuză. Uleiul trebuie să fie suficient încât să acopere aripile în întregime.
Prăjeşte aripile în uleiul foarte bine încins timp de 10 - 15 minute sau până ce vezi că s-au rumenit bine.
Scoate-le din ulei pe un prosop absorbant din hârtie pentru a elimina surplusul de ulei.

Într-o crăticioară, amestecă untul, sosul iute, piperul şi pudra de usturoi. Pune pe foc şi amestecă până ce untul este complet topit şi amestecul este omogen.
Aşază aripioarele într-un bol pentru servit, toarnă amestecul de sos iute peste ele şi amestecă pentru ca toate aripioarele să fie acoperite cu sos.
Si uite si site: http://www.retete-gustoase.ro/retete-aripioare-picante Sper sa fie de folos Paaa :X

| Valentinaaarose a răspuns:

Pai...aripioarele de pui poti sa lefaci intr-o crusta ca sa fie mai crocanta dar in interiorul crustei sa adaugi sos dulce de ardei iute si ketchup iute iar invelisul crocant se face aproape ca la snitele numai ca alte ingrediente daca vrei poti spsmet dar mie imi place mai mult cu fulgi pentru ca sunt fff crocati. Miami...

| ema_4792 a răspuns:

Ingrediente
Aripioare de pui, sare, piper, pesmet, oua, faina, boia, condimente.
Mod de preparare
Aripioarele (spalate, curatate) se sareaza si pipereaza apoi infaineaza. Am pregatit pesmetul picant amestecandu-l cu: sare, piper, boia iute si dulce, fulgi de ardei iute, oregano, 5 spices, piper cayenne, sofran si un amestec de condimente picante tailandeze. Am dat aripile prin ou amestecat cu bere Apoi prin pesmet si le-am prajit in ulei de porumb amestecat cu unt. Le-am prajit la foc foarte foarte mic. Ies foarte crocante si atat picante cat si aromate in varianta asta.
Mod de servire
Pofta buna!

| ema_4792 a răspuns:

Sau mai folosesc des:uite...500 gr aripioare de pui, 2 oua, 3 ling faina, 4 ling. pesmet,boia de ardei iute, sos de chili, sare si piperMod de preparareAripioarele se taie in doua si se fierb. Dupa fierbere se zvanta intr-un servet si se pun intr-un castron. Se amesteca cu boia iute si sos de chili si se dau prin faina ou si pesmet.(dupa ce s-au racit)Se prajesc in ulei incins. Se servesc calde cu cartofi prajiti...ce parere ai?