| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face blatul pentru tort de ciocolata?

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

5 oua, 250 g zahar, 100 ml ulei, 250g faina, 1 praf de copt, o fiola de esenta de care vrei tu.
Mod de preparare:galbenusele cu 1/2 din zahar si 5 linguri de apa se bat foarte bine, se adauga treptat uleiul, apoi faina si praful de copt stins cu 2-3 picaturi de otet sau zeama de lamaiesi esenta, rezultatul acestor ingrediente este o crema mai densa care se amesteca cu lingura de lemn sau cu mixerul; Separat se amesteca albusele si restul de zahar dupa care se amesteca cele doua compozitii cea cu galbenuse si cea cu albuse; Tava se tapeteaza cu margarina si faina sau o ungi cu margarina si pui hartie de copt ca sa iti vina mai usor sa o dezlipesti de pe tava, apoi torni compozitia in tava si o introduci la cuptor cam 45 min, la un foc moderat.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este foarte aproape de compoziția de chec.
Pa, pa.