| XxOanaAlexandraxX a întrebat:

Hey TPU!
In curand va fi ziua mamei mele si ma gandeam ca ar fi bine sa ii fac un tort.
Este bine sa fac blatul folosind reteta pandispanului si sa il umplu cu crema cumparata?
Sau vreti, va rog, sa imi dati o reteta de crema de ciocolata pe care ati facut-o acasa? Nu vreau retete de pe net.
Iar cu blatul acela pandispan e bine?
Nu pot face un tort fastuos pentru ca am doar 14 ani big grin

Funda!happy

Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Da iese foarte bine daca faci blatul gen pandispan, insa mare grija ca trebuie batut mult si bine ca sa iasa cum trebuie. si sa ai cuptor bun. Ca sa nu fie greu, ca esti micuta (eu la 14 ani abia faceam gogosilaughing) cumpara crema de ciocolata de la dr. oetker. trebuie doar sa adaugi lapte si sa bati spuma cu mixerul (cred, scrie pe plic). nu te costa mai mult de 5-6 lei. si are un gust bun. eu asa fac numai ca blatul il cumpar, apropo poti face si cu blat cumparat ca e doar vreo 15 lei unul bun. cat dai pe oua pe zahar pentru pandispan tot acolo iesi big grin poti pune in crema si fructe, cum ar fi kiwi, capsuni sau banane, in nici un caz portocale sau fructe inrudite. si iti va iesi tres bon!

1 răspuns:
| Elvina a răspuns:

De ce nu incerci sa-i faci tiramisu. Cu 30 de lei faci un tort simplu mai ales ca e vara si nu necesita coacere. Bafta!