| marycris a întrebat:

Cum se face cel mai bun aluat de clatite? si am mancat odata 0crema cu cioco si nuci pentru clatite. funda si vot pentru retete

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dragul meu @Adrian, dar cat din toate? Te rog, sa o intrebi pe mama.
In orice caz, o compozitie pentru clatite, trebuie sa stea macar o jumatate de ora in frigider, pentru ca sa se patrunda toate ingredientele, apoi se amesteca din nou, sau iar, si apoi incepi treaba, care cere foarte multa rabdare o paleta pentru intors...

Crede-ma, reteta data de@Adrian este cu totul anapoda, scrie pe net si ai rezolvat problema.

| pitikaaa a răspuns:

Poi depinde cate clatite vrei sa iasa. Iata o compozitie aproximativa pentru 20 de clatite:
500 gr. faina
2 oua
1L lapte
1 pliculet de zahar vanilat
Daca este prea gros aluatul pui putina apa si daca este prea subtire mai pui faina.
Bafta:*!

Răspuns utilizator avertizat