| MalinaH a întrebat:

Va rog sa imi spuneti ingredientele unui aluat de clatite.

Răspuns Câştigător
| g3orgianna21 a răspuns:

Mod de preparare al acestei retete de prajituri:
Se amesteca cu telul 2 oua intregi, 300 ml de lapte, 200 g de faina, 200 ml de apa minerala, putina sare si cand este neted se adauga 50 ml ulei. Nu se adauga zahar, altfel se va lipi de tigaie.
Modul de prajire a clatitelor:
la prima clatita se unge tigaia cu ulei; la restul ajunge uleiul adaugat in aluat. Daca se lipeste de tigaie, partea arsa se indeparteaza cu un cutit, se sterge doar locul respectiv si se unge cu ulei.
Clatitele se pot umple cu gem, cu miere. Pentru mai multe idei vezi celalte tipuri de clatite.
Ingredientele acestei retete de prajitura:
Ingrediente:
2 oua
300 ml de lapte
200 g de faina
200 ml de apa minerala
Putina sare
50 ml ulei

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, uite aici 3 retete de clatite
Clatite cu dulceata
1 ceasca faina
2 oua
1 pahar lapte
un praf de sare
2 lingurite de zahar
2 lingurite de unt sau ulei
dulceata sau gem
1 lingura de unt topit pentru uns tava
Se pune intr-un castron faina, se face loc la mijloc si se sparg ouale, se adauga sarea, zaharul si laptele. Se bate totul bine; se mai adauga 2 lingurite de unt topit, amestecand intr-una. Compozitia trebuie sa fie ca o smantana subtire. Se lasa sa se odihneasca la frigider o ora. Se pune o tigaie cu coada sa se infierbinte, pe foc potrivit. Se unge tigaia cu unt, se toarna o lingura plina de compozitie, miscand repede tigaia de coada, ca sa se acopere tot fundul. Cand incepe sa se rumeneasca pe o parte, se intoarce clatita pe cealalta parte, saltand cu o miscare iute tigaia sau folosind un cutit lat. Se fac pe rand toate clatitele, punandu-le intr-o farfurie una peste alta, cu capac, sa nu se usuce. Din cand in cand, se amesteca bine compozitia din castron, sa nu ramana prea groasa la fund; in acest caz se poate subtia cu putin lapte. Clatitele trebuie sa fie foarte subtirele si din 2 oua se pot obtine la o tigaie mijlocie pana la 20 de bucati. Cand toate sunt gata, se umplu pe rand cu gem sau dulceata, se intorc marginile laterale inauntru si se fac sul. Se asaza intr-o forma si se dau cateva minute la cuptor, acoperite, sa se infierbinte. Inainte de a se servi se presara cu zahar praf vanilat si se aseaza si pe farfurie si cateva fructe din dulceata.
Clatite cu branza de vaci si lapte
2 pahare de faina
500 g branza de vaci
3/4 pahar smantana
3/4 pahar zahar
3 pahare lapte
2 oua
2 linguri unt
Se sparge un ou intr-un castron se adauga 1 lingura de zahar tos, 1/2 lingurita de sare, 1 pahar de lapte rece si se amesteca. Dupa aceea se toarna cate putin faina cernuta, frecand bine cu o lingura de lemn apoi se adauga in aluat restul de lapte, putin cate putin. Se unge bine cu unt o tigaie incinsa se toarna aluat astfel incat pe toata tigaia sa fie intins un strat subtire si se pune pe foc potrivit. Cand partea de jos a clatitei s-a rumenit se scoate cu un cutit subtire se unge repede tigaia cu unt si se toarna iar aluat in ea. Clatitele trebuie sa fie foarte subtiri. Daca ele ies prea groase, trebuie subtiat aluatul adaugand putin lapte. Branza de vaci pentru umplutura se trece prin sita se adauga 1 galbenus de ou, zahar, 1/2 lingurita de sare, coaja rasa de lamaie sau de portocala, 1 lingura de unt topit si totul se freaca bine (daca dorim, putem adauga in branza stafide). Se pune o lingura de branza de vaci pe partea prajita a clatitei si se indoaie in forma de plic. Pentru ca la prajit sa nu se desfaca, partea indoita de deasupra trebuie unsa cu albus de ou. Dupa aceea clatitele se prajesc pe ambele parti intr-o tigaie cu grasime incinsa pana se formeaza o crusta rumena. Se servesc fierbinti presarate cu zahar pudra. Separat intr-o sosiera se serveste smantina. Se pot praji clatitele in tigaie pe ambele parti, apoi se umplu cu branza de vaca preparata ca mai sus, se impatureaza ca un plic si se asaza intr-o tava una langa alta. Inainte de a fi servite la masa se stropesc cu unt cald si se dau 15 minute la cuptor fierbinte. Se servesc calde pudrate cu zahar pudra vanilat.
Clatite americane)
1 1/4 cana de faina
1 1/2 cana de lapte batut
1/4cana zahar
1/4 cana ulei
1/4 lingurita sare
Se amesteca toate ingredientele in mixer, un minut, se toarna compozitie 12 cm diametru in tigaia unsa cu ulei. Se intoarce, pe partea cealalta cand se intaresc marginile. Trebuie sa aiba culoarea maro deschis. Se servesc cu miere, siropuri de fructe, dulceturi sau inghetata. Apa minerala o poti inolui cu sifon...happywave o zi buna

| eXtreme21 a răspuns:

Ai nevoie de: 3 oua proaspete, 300 ml lapte crud, 100 ml apa, 250 g faina, 1 varf de cutit de bicarbonat stins cu otet(nu este neaparat nevoie de bicarbonat) si ulei pentru prajit.
Cum procedezi: Bati oualele cu furculita si adaugi putina faina.Laptele il amesteci cu apa si-l incalzesti foarte putin.Il torni apoi peste oua, putin cate putin, alternand cu faina.La urma adaugi bicarbonatul si prajesti clatite subtiri si le umpli cu crema de ciocolata.
Sfat: Foloseste Finneti pe post de crema ! Dai mye funda ? plz . reteta este 100% buna ! Am facut-o de multe ori !

| MalinaH explică:

Cu ce as putea inlocui apa minerala din clatite?

| CASANDRAAAAAAAA a răspuns:

Faina, zahar, oua, lapte/suc/apa funda?

| lavvybubu a răspuns:

Mod de preparare al acestei retete de prajituri:
Se amesteca cu telul 2 oua intregi, 300 ml de lapte, 200 g de faina, 200 ml de apa minerala, putina sare si cand este neted se adauga 50 ml ulei. Nu se adauga zahar, altfel se va lipi de tigaie.
Modul de prajire a clatitelor:
la prima clatita se unge tigaia cu ulei; la restul ajunge uleiul adaugat in aluat. Daca se lipeste de tigaie, partea arsa se indeparteaza cu un cutit, se sterge doar locul respectiv si se unge cu ulei.
Clatitele se pot umple cu gem, cu miere. Pentru mai multe idei vezi celalte tipuri de clatite.
Ingredientele acestei retete de prajitura:
Ingrediente:
2 oua
300 ml de lapte
200 g de faina
200 ml de apa minerala
Putina sare
50 ml ulei

| sanecitim a răspuns:

Uite aici ingredientele necesare pentru prepararea clatitelor precum si modul de preparare a acestora: http://culinare.tv/clatite-cu-dulceata-de-visine