| boinescu a întrebat:

Cum se face lichiorul de oua? Sau cum s-o traduce eggnog...

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Iti dau adresa de la un Blog unde este o reteta fff buna de lichior de oua... eu l-am incercat si a fost super ...http://edithfrincu.blogspot.com/2009/01/lichior-de-oua.html... numai bine

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 galbenusuri frecate cu 6 linguri de zahar pina se topeste zaharul. se pune apoi 600 ml de lapte clocotit, cu citeva rondele din baton de vanilie. se toarna incet amestecand continuu. se lasa sa se raceasca complet si apoi se pun 200-250 ml de alcool dublu rafinat alimentar.(96 grade)se toarna incet amestecand continuu ca sa nu se branzeasca. se pune intr-o sticla inchisa la culoare si daca este posibil se lasa 2-3 zile la rece si se scutura din cand in cand. e tare bun!