| miruna_radu a întrebat:

Cum se face sushi de fapt?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici cateva variante: http://www.gustos.ro/restaurante/cautare/ Inceara-l pe cel cu avocado.

9 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Sushi

Ingrediente necesare 4 portii
175 gr orez cu bobul lung
2 linguri otet
4 lingurite zahar cu granulatie fina
1/2 lingurita sare
2 foi de sushi nori (alga folosita pentru sushi)
60 gr somon afumat
1/2 castravete taiat fâsii subtiri

Pentru garnitura
pasta de wasabi
sos de soia
ghimbir murat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune sushi intr-un vas rezistent, presara delikat, piper, un pic de boia dulce si un pic de busuioc. Toarna o lingura de ulei si una de apa, apoi pune-le pentru 4 minute la cuptorul cu microunde. Sunt delicioase si merg de minune in dietele de slabit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sushi-ul de baza presupune un amestec de peste crud sau chiar crevete, cu orez, uneori si alge. Dar nu o reteta standard, poti face sushi dupa placul inimii. Dar mai bine il consumi in oras, intr-un local cu specific japonez, are mai mult farmec decat pe masa de acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La baza sunt algele si orezul, restul tine de imaginatie, poti sa pui baza si morcov iar ca sos hreanul japonez(wasabi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna poanta cu "pune sushi intr-un vas rezistent... apa, ulei, vegeta, cimbru...delicioase,asta e din capitolul"lucru manual"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune sushi intr-un ceaun, adauga carne tocata ca orez are din belsug... ah, uitam, pardon! am vrut sa zic sarmalele...

| horia_vileu a răspuns:

Mie imi place cel cu crevete...

| Diana_melcaru a răspuns:

Doamne, dar exista o mie si una de variante!