| RoxanaAndreea2300 a întrebat:

Sushi-ul ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De regula nu.

| RAY a răspuns:

De cate ori sa repet ca nimic nu ingrasa, absolut nimic, la 100 de grame are 239 de calorii, ingrasarea este rezultata din ceea ce consumam mai mult decat avem nevoie, 100, 200 de grame e ok pe zi, normal ca daca bagi in tine un 1kg te ingrasi

| RAY a răspuns:

DonnaAlba dar ce ai cu orezul? chinezi, japonezi consuma orez de mii de anii si nu sunt toti grasi, bonavi de inima, in fapt cele mai sanatoase diete includ carbohidrati sanatosi, carnea rosie duce in timp la cancer la colon asa de curiozitate

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat manaci: 1-2 bucatele nu ingrasa, dar mai multe, da, ca orice mancare cu orez (carbohidrati).

| NLS a răspuns:

Atâta timp cât nu conține carne grasa de porc, cartofi, paste, prajeli, prăjituri și sucuri cu tone de zahar, nu.
Lăsând gluma la o parte, dacă mănânci o tona de sushi cu somon, riști sa te îngrași. Dacă folosești cod, Ton, etc, nu.
Orezul fiert nu îngrașă, are puține calorii. (50gr - 60 calorii)

| suntserios a răspuns (pentru NLS):

Orezul fiert are peste 130 calorii pe suta de grame... ingrasa si ala mancat in exces