| allison20 a întrebat:

Cum se folosesc formele de silicon pentru briose? Ele nu se topesc cand sunt puse in cuptor?

Răspuns Câştigător
| Gabi19971983 a răspuns:

Nu, nu se topesc, sunt facute anumit pentru cumtoarele normale, si pentru cele cu microunde.
Spalati forma manual inainte de prima utilizare.
Pentru prima utilizare, ungeti forma cu putin unt pentru a creste proprietatile antiaderente.
Pentru mai multa stabilitate, asezati forma pe o tava sau pe grillul cuptorului inainte sa turnati aluatul.
Nu incalziti forma goala.
Dupa ce ati copt, scoateti forma din cuptor si lasati sa se raceasca timp de cateva minute.
Ridicati marginea cu grija inainte sa rasturnati prajitura.
Formele de silicon rezista pana la 3.000 de utilizări.
Pot fi utilizate in cuptorul cu microunde, mai putin in cuptoarele cu microunde care au programul "crisp".
Succes!
Funda?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Gabi19971983):

De ce dai sfaturi aiurea daca nu stii despre ce vorbesti?

| allison20 explică (pentru Gabi19971983):

Am o tava speciala pentru briose, cu forme pentru aceste prajiturele. Pot sa pun formele din silicon in aceasta tava? Cum procedez?

| Gabi19971983 a răspuns (pentru allison20):

Pai pui continutul in formele de silicon, dup care le introduci in tava speciala, pe care o vei pune la cutor.
Pofta buna, succes!

| allison20 explică (pentru Gabi19971983):

Multumesc mult pentru raspunsul tau! Azi chiar voi face o tura de briose happy

| Mihaela1964 a răspuns (pentru allison20):

Bine te-ai gandit, sa nu cumva sa le pui intr-o tava cu apa, ca iese fuuuuum; sfat de la scooompik!

| Gabi19971983 a răspuns (pentru allison20):

Succes! Pofta buna!
Sa-mi spui cum ti-au iesit!

8 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Se introduc intr-o tava cu apa, altfel se topesc.

| Madayna a răspuns:

Nu se topesc daca sunt din silicon.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Madayna):

Ai incercat si nu s-au topit?

| Madayna a răspuns (pentru Mihaela1964):

Da.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Nu se topesc

| Mihaela1964 a răspuns (pentru LittleBugsBunny):

Daca nu stii, nu mai raspunde aiurea.

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Mihaela1964):

Am eu, si nu se topesc, nu pui nici o apa, tu nu gandesti, daca pui apa ce fum faci?

| Martina5 a răspuns:

Nu sunt termorezistente

| anibanani145 a răspuns:

Nu se topesc de aceea sunt si facute din silicon. daca erau facute din plastic se topeau. Funda?

| Andreea6996 a răspuns:

Sunt termorezistente si chiar faine. Eu am cumparat de pe www.lovelydecor.ro si au fost perfecte. Poti coace orice in ele.

| Tappy a răspuns:

Nu se topesc, se pun in folie.