| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat foreme separate de briose din cauciuc. E necesar sa le pun si forma de hartie sau merge si fara? Le asez pe o tava normala apoi le pun la copt in cuptor, nu se topesc, nu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt forme din silicon, atunci nu se topesc la temperaturi sub 200 grade.
Daca le folosesti doar tu, le cureti bine dupa folosire, le impachetezi sa nu se depuna praful sau alte mizerii pe ele, iar inainte de folosire le mai poti clati un pic sub robinet. Astfel le poti folosi si fara sa pui si hartie in ele.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie hartie. Siliconul este antiaderent şi flexibil. Se foloseşte, de obicei, pentru prăjituri, fiindcă se pretează la o mare varietate de forme, iar materialul permite scoaterea cu uşurinţă a prăjiturii după coacere. De asemenea, siliconul tolerează temperaturi foarte mari (250 de grade), fără să absoarbă mirosuri şi fără să se deformeze. Este bine să cumperi forme dintr-un silicon de calitate, care este mai scump, dar şi mult mai bun. Cele de calitate slabă pot fi toxice.