| stimabilul a întrebat:

Cum se gatesc creveti? Sunt din aceia mai mici...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am incercat doua retete.
I-am oparit si decortiat (daca nu sunt decorticati deja) in ambele retete.
Apoi:
1. Am uns o tava cu unt din belsug, am pu crevetii si i-am stropit cu zeama de lamaie si sos de usturoi (usturoi strivit cu ptina apa, ulei de masline si sare, amestecat bine). I-am lasat la foc potrivit vreo 15 minute pana a scazut sosul. I-am servit cu cartofi natur.
2. Am fiert in apa in care ii oparisem orez cu cateva boabe de piper, piper macinat si cateva fire de sofran si cand mai avea 5 minute de fiert am pus crevetii, am amestecat, am lasat sa fiarba si apoi vreo 20 de minute acoperit sa se umfle orezul.

Bula
| Bula a răspuns:

Fierte sau prajite. Sarate si condimentate dupa gust.
Se consuma maduva la cele care sunt cu carapace si se pot consuma aproape integral cele care au consistenta moale.

| mioara a răspuns:

Brava.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii poti face pane, ii poti folosi in salata de legume(fierti inainte), poti face pilaf cu legume si spre sfarsit sa ii pui si sa ii mai lasi vreo 10-15 minute. ii poti servi fierti si cu sos de usturoi.