| ruWssOiaLnF a întrebat:

Cum se pastreaza vinul? Ce trebuie pus in el ca sa isi pastreze gustul, sa nu devina acru?

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

In functie de tipul vinului.Scrie pe "goagle" pastrarea vinului alb/rosu/de casa/in butoi/in sticle etc. In principal aerul este inamicul vinului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite nişte sfaturi beton aici,
http://www.clickpentrufemei.ro/Asa-se-pastreaza-vinul_0_7226.html
Te pup!

| Lionsgate a răspuns:

Depinde de vinuri, se pun in sticle de sticla, si se sigileaza, cu un sigilator sa nu prinda aer, sigiliul trebuie sa fie din lemn sa nu fie fier sau alte aliaje.

| Georgiana2505 a răspuns:

Ca sa nu devina acru se adauga sulf in vin.

| Flaviuprietenultau a răspuns:

Dupa ce a stat in sticla in cepi sa-l fierbi si apoi pui scortisoara.

| SkizzoAlyn97 a răspuns:

Sa se pastreze trebuie dioxid

| AdeLinAde a răspuns:

Spargi un termometru si bagi mercurul in vin, si o sa fie numa bun.