| Gino13 a întrebat:

Cum se pot curata petele de grasime de pe o suprafata zugravita cu stucco veneziano?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Stucco este un glet decorativ pe baza de ghips si var. Este facut din spaclu si cu suprafata lustruita cu ceara.
Astfel preparat, da senzatia de marmura slefuita si are durabilitate mare si calitati deosebite: nu se umezeste usor (dar lasa peretele sa transpire), nu se murdareste usor, are aspect de eleganta.

In cazul tau, pot fi doua cazuri:
- ori stucco este vechi si ceara s-a uzat de pe suprafata,
- ori este doar vopsit cu efect stucco si a fost stropit cu grasime

Avand in vedere ca, stucco se face cu acoperire de ceara si pe urma slefuita la luciu, rezolvarea este identica: indepartarea petelor prin slefuire cu hartie abraziva (smirghel), din mana.
Cand suprafata este curata si uniforma, se aplica ceara sise lasa sa se usuce foarte bine, dupa care se da luciul specific frecand cu blana de miel.