| curioasaaa a întrebat:

Hei TPU stiti cumva cum se curata petele de grasime, am nevoie de raspuns urgent.
. fundita

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Pete de grasime noi
Pune pe pata cateva picatura de detergent de vase. Detergentul de vase ar trebui sa scoata in primul rand grasimea. Acesta ar trebui sa functioneze foarte bine si cu hainele;
Umezeste un burete in apa calduta apoi freaca pata usor;
Daca pata nu iese dupa primele doua incercari, lasa haina la inmuiat o seara intreaga in detergent de vase. Pana a doua zi ar trebui sa dispara;
Daca pata este proaspata poti turna o picatura de detergent de vase peste ea si apoi o poti baga la masina de spalat impreuna cu celelalte haine. Adauga detergent normal si balsam.
Pete de grasime vechi
Pune putin detergent pentru cuptor, acesta ar trebui sa fie mai puternic in principiu, pe o parte si pe cealalta a materialului;
Umezeste un burete in apa calduta si freaca pe toata suprafata petei. Nu cu forta ci usor pe ambele parti ale materialului;
Lasa detergentul sa stea pe pata aproximativ 15 minute. Detergentul pentru cuptor este mult mai puternic si poate dauna materialului daca nu-l clatesti dupa 15 minute;
Baga haina la spalat in masina de spalat, adauga detergent de rufe si balsam.

| curioasaaa explică (pentru zurick):

Mersi mult tinem legatura?

| zurick a răspuns (pentru curioasaaa):

Daca tu vrei de ce m-as impotrivi :-D