| gabryel a întrebat:

Cum se prepara cartofi prajiti la cuptorul cu microunde? Cuptorul meu are 1000 w pentru grill si 900 w la microunde, spuneti-mi cat timp trebuie sa las cartofii la cuptor si la ce treapta de putere si cu ce program ii fac grill, microunde sau combi.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cartofi prajiti clasici nu cred ca poti face, dar chipsuri da. Uite cum:
http://www.casamea.ro/......ounde-1387

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

@mg:Eu am citit foarte bine! Tu nu cred ca ai citit.Vad ca-ti place sa comentezi raspunsurile mele... ti-o fi "drag" de mine! M-as lipsi de asta! In alta ordine de idei, ce inginerie gastronomica crezi tu ca sunt cipsurile? In afara de cartof taiat si copt crocant cu sare ce crezi tu ca este? Bucatarie franceza? Decat sa ma comentezi pe mine, mai bine ai da un raspuns mai bun! Daca sti!

Elianna
| Elianna a răspuns:

@mg:Si daca sti din practica asta, ca nu iese nimic din cartofii la microunde (cu toate ca acest lucru nu este elocvent, poate esti nepriceput, cum de altfel nu oricine umbla la oale in bucatarie este bucatar!) - de ce nu i-ai spus omului care intreba si ai preferat polemica cu mine? In alta ordine de idei am avut rabdare si m-am uitat pe multe din raspunsurile tale si am vazut ca polemica cu alti useri este o comportare normala a ta, care probabil ca este dintr-un ciudat simt al superioritatii, nedovedit practic aici pe site! Raspunsurile alese castigatoare nu sunt problema ta, este liberul arbitru, fiecare poate alege ce vrea, fara sa-ti dea socoteala tie sau mie (as putea presupune ca esti invidios!). Nu esti "buricul" pamantului ca totul sa se invarta in jurul tau si toate raspunsurile sa fie pe gustul tau. Daca doresti sa continuam "conversatia" in mod civilizat, te rog sa o facem in privat!

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, nu poti face cartofi prajiti in cuptorul cu microunde. Cartofii nu se fac crocanti oricat i-ai tine la cuptor. Parca se fierb in cuptorul cu microunde. Pa

| PrINcEss_Y a răspuns:

Ii poti face pe grill cu 800w daca ii tai mai mari sau poti face cartofi intregi, dar nu-i poti face la micro cu ulei ca nu vor iesi. Am incercat.

| eugem35 a răspuns:

Cumperi cartofi congelati si merg la micro sa-i prepari faar ulei si fara grill, pofta buna.Nu stiu daca se gasesc la noi cartofi congelati si pentru micro, cand am lucrat in strainatate scria pe punga de cartofi ca merg si in cuptor timp de 20 de minute, ai mare grija ce se usuca si nu mai sunt buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Elianna / daca tu faci cartofi dupa reteta din link, eu ma fac popa. Aia este la misto. N-ai vazut ca nu spune decat ca bagi cartofii si scoti chipsuri? Si in rest nimic! Daca dai linkuri macar citeste ce postezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Elianna/ Comentez raspunsurile care mi se par aiurea.
Te rog sa incerci " reteta " si sa spui ce iese!
Din pacate pentru altii si din fericire pentru mine, stiu destule!
Referitor la " gatitul " la microunde, este cea mai mare prostie si rezultatele sint jalnice.
Cartofi la microunde? Cum? Daca ii faci la microunde ies fierti, la gril se usuca, combinat ies o porcarie! GARANTAT.
Astea sint lucruri testate de mine acum ani de zile cind faceam " experiente " si testam intrebuintarile cuptorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doresti iti pot da un link si ai sa vezi ca nu vorbesc din carti ci chiar ma pricep la ( SI ) la gatit! Asta este! Experienta de viata.
Cit despre polemica... mi-am schimbat stilul nu fac ca alti lasi care dau stupid de pe x conturi ci comentez raspunsurile gresite. Este mai util asa iar cel ce cauta raspunsuri intelege mai bine despre ce este vorba.
Cit despre alegerea raspunsului " norocos " dar in realitate gresit, ce sa comentez, este gradul de inteligenta al fiecaruia.
Nu ma intereseaza nici funde, nici expert, nu ma intereseaza decit sa dau un raspuns daca este cazul si sa dau peste nas celor cu raspunsuri gresite si care denatureaza sensul intrebarilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai trebuie sa cureti cartofii, a doua oara trebuie ii tai, bla, bla, trebuie sa ii lasi la 10 min dupa aceea scoate-i, ii lasi 4 minute sa se raceasca, dupa aceea o sa-i ii pui in apa calduta, nu fierbinte, nu rece, si dupa aceea ii pui sare.