| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara ciocolata? As vrea sa fac ciocolata de casa cu alune, migdale, etc...

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Si pe acest site s-au dat multe retete de ciocolata.Foloseste "Cauta intrebarea. Mira

6 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu am incercat sa fac ciocolata de acasa de la Dr Otker... a fost ok insa nu de mult am dat peste un blog culinar unde am gasit o reteta minunata... merita incercata... este doar reteta de la ciocolata de casa ...cand termini de facut cioco de casa pui migdale, nuci, stafide ce vrei tu peste sau in compozitie... mie mi-a placut ca e usoara si nu contine chiar asa de mult zahar ...http://aromele.blogspot.com/2008/10/ciocolata-de-casa-cu-lapte.html

| cely a răspuns:

Am dat o reteta pe gustos.ro

| cotzobel a răspuns:

Uite eu reteta asta o folosesc:se pune 100 ml apa la fiert cu o cana zahar(200ml).se amesteca bine pana se face sirop se adauga peste acest sirop 250 g margarina se amesteca cu telul sa nu e prinda...cand s. a topit margarina si s. a facut spuma se ia de pe foc si se pune lapte praf(ciocolata alba). daca vrei sa fie neagra ii pui putina cacao si adaugi ce vrei(alune migdale nuci). se pune in folie de ciolofan si se da! sper sa iti fie de folos. pofta buna!happy

| cotzobel a răspuns:

Imi cer scuze....inca nu m.am obisnuit cu tastaturahee hee. SE DA LA FRIGIDER MAX 3 ORE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

250g lapte praf, 100g zahar, 300ml apa o lingurita de vanilia, 500g cacao.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da