| anonim_4396 a întrebat:

Cum se prepara in casa o ciocolata alba?

Răspuns Câştigător
| sorinalaura a răspuns:

Cu lapte praf...reteta clasica de la ciocolata de casa... o gasesti pe internet...numai ca nu adaogi cacao

2 răspunsuri:
| didona a răspuns:

Vezi reteta pe blogul meu- doar ca in loc de cacao, mai pui lapte praf.

| bruneta_9895 a răspuns:

Ingrediente:
50 ml. apa, 500 g zahar, 1 pachet margarina sau unt, 500 g lapte praf, zeama de la o lamiie mai mica, sau jumatate de la una mai mare, zahar vanilat sau esenta de rom

Mod de preparare: Se pune pe foc zaharul cu apa si margarina, se amesteca tot timpul, pina se topeste zaharul. Se da putin la o parte, apoi se pune laptele praf si zeama de lamiie, si se amesteca pe foc mic pina se inglobeaza totul. Se pune intr-o tava un celofan uns cu unt sau margarina, se toarna compozitia calda si se da la rece. O data racita, se taie in diferite forme.