| Becky18 a întrebat:

Cum se prepara guacamole?

3 răspunsuri:
| kitykity a răspuns:

O reteta traditionala mexicana, cu avocado si legume, un dip care merge bine langa chipsuri din malai (tortilla).

Este foarte important sa stiti sa alegeti fructele de avocado. Testul este simplu: luati avocado intre degete si strangeti, daca pe fruct raman doar mici adancituri de la degete si simtiti ca pulpa cedeaza putin sub degete, sunt bune de consumat; daca simtiti ca degetele intra usor in pulpa si fructul are pete negre, atunci este prea copt si nu va recomand sa-l cumparati; daca fructul este tare, puteti sa-l cumparati, dar nu-l veti consuma imediat ci il asezati intr-o punga de hartie alaturi de o banana si lasati 2 zile la temperatura camerei sa se coaca.

Ingrediente pentru Guacamole

2 avocado
1 lingura plina de ceapa tocata marunt
1 rosie mare
1 ardei iute (sau chili pudra)
cateva fire de patrunjel si coriandru
suc de lamaie sau lime
sare

Guacamole - Preparare

Avocado se decojesc, se scoate samburele si pulpa se piseaza cu o furculita. Stropiti pulpa cu suc de lamaie/lime ca sa nu se oxideze.
Adaugati ceapa tocata, ardeiul tocat, rosia taiata cubulete mici si verdeturile tocate marunt.
Sarati dupa gust