| anonim_4396 a întrebat:

Da-ti o reteta foarte foarte simpla.indiferent daca e dulce sau sarata, va rog!

11 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

La noi in cartier s-a deschis o bodega cu pizza si panini. S-a deschis ea mai demult, dar arata asa dubios ca n-am intrat niciodata sa vad ce servesc. Insa un prieten i-a facut reclama si mi-am zis ca trebuie sa incerc si eu produsele lor. Pizza e foarte buna ce-i drept, dar panini... ar fi bune (sau buni? ), dar pun in ele maioneza cumparata si branza nu o simti deloc, e in cantitati infime. Asa ca dupa doua tentative de a manca panini la ei si de fiecare data am fost nemultumita mi-am facut propriile panini acasa. Nu-i mare filozofie, mai ales dupa ce am gasit o modalitate sa suplinesc presa de facut sandwichuri cu o simpla tigaie grill

| Rizer a răspuns:

Daca salata vietnameza de vita o consider pe gustul majoritatii romanilor si as servi-o fara ezitare la o masa cu multi invitati, salata aceasta de pui cu susan ma indoiesc ca e pe gustul tuturor. Este o combinatie clasica de gusturi dulci, acrisoare si picante din bucataria asiatica, dar putin neobisnuita pentru noi. Trebuie sa o incercati sa vedeti daca va place. Reteta este adaptata de aici.

Ingrediente

1 piept de pui dezosat si fara piele
6 castraveciori proaspeti
3 fire patrunjel
1 ardei iute
1 varf lingurita chili pudra
2 linguri ulei
sare

Sos de susan

50 gr susan
3 linguri sos de soia
1 lingurita ulei de susan
1 lime

Portii: 2

Preparare

Pregatim carnea: punem o oala cu multa apa si sare si aducem la fierbere; taiem pieptul de pui in doua (cei doi lobi, cate unul pentru fiecare portie); dam focul sub apa la mic si punem carnea in oala. Lasam jumatate de ora, carnea se va face in acest timp. Scoatem carnea si lasam sa se racoreasca.
Pregatim sosul: prajim semintele de susan cam 1 minut pe foc mare, amestecand continuu. Retinem 2 lingurite (pentru decorat), iar restul le macinam in masina de cafea. Amestecam susanul macinat cu sosul de soia, uleiul de susan si sucul de la lime. Mai adaugam 2 linguri apa de pe puiul care fierbe ca sa subtiem putin sosul.
Pregatim castraveciorii picanti: curatam castraveciorii de coaja si apoi ii taiem fasii pe lung (doar pana ajungeti la seminte!) folosind ustensila pentru curatat legume;
Incingem uleiul intr-o tigaie, adaugam chili si ardeiul iute taiat rondele. Amestecam rapid cateva secunde si adaugam fasiile de castraveti. Calim totul cam 3-4 minute si apoi presaram putina sare si patrunjelul tocat marunt. Lasam sa se racoreasca.
Asamblam salata: Taiem un piept de pui felii subtirele pe lung, folosind un cutit bine ascutit astfel incat faliile sa iasa perfect. Asezam feliile ca un evantai pe o farfurie. La baza "evantaiului" asezam jumatate din castraveciorii picanti, apoi stropim totul cu sos de susan. Presaram o lingurita din semintele prajite (cele retinute pentru decorat) si servim salata calduta. Restul de sos de susan l-am servit in bol, langa salata, pentru cei care doresc sa-si mai puna.

| Rizer a răspuns:

Salata de sfecla, pe linga gustul deosebit de placut, are avantajul ca este usor digerabila, fiind bogata in vitaminele A, B, C si PP, potasiu, fier, calciu, proteine, hidrati de carbon, zaharuri si glutamina.

Ingrediente

500 g sfecla
1 radacina mica de hrean
2 linguri ulei
1 lingura otet
sare

Mod de preparare

Sfecla pentru salata se poate pregati fie coapta la cuptor, fie fiarta. Pentru fiert, sfecla se spala si se pune la foc cu apa rece, cat sa o cuprinda bine. In ambele cazuri sfecla este gata cand furculita intra usor in ea.

Dupa ce se raceste, se curata de coaja si se taie in felii. Se sareaza si adauga

| Rizer a răspuns:

Tips:

Se poate pastra astfel in borcane bine acoperite, la rece, cateva saptamani. Inainte de a se servi, dupa gust, se poate adauga ulei si hrean ras.

| florar a răspuns:

Pui in oala de presiune:pulpe, ceapa, rosie, sare si piper, apa numai sa acopere putin si ulei.fiebi 20 de min dupa ce a luat ''viteza''

| dy a răspuns:

Intr-un vas amesteci 2 oua cu un pahar zahar, 2 vanilii si coaja de la o lamaie, adaugi un pahar faina, un praf copt stins si lapte cat compozitia sa capete aspect de iaurt de baut. Pui intr-o tava tapetata si adaugi cateva felii de mere, nectarine si visine. O bagi la cuptor la 200grade cca 1/2 ora! Rapida si delicioasa

| cooola a răspuns:

Tort diplomat
Ingrediente :4 oua,
1, 5 cani de lapte
1 cana cu zahar,
8 lingurite de gelatina,
800 g smantana,
1 compot de ananas,
1 pachet de piscoturi.
Preparare :
Gelatina se pune la inmuiat cu sucul din compot si se pune la fiert pina se dizolva gelatina si se leaga apoi se lasa la racit.
Ouale intregi frecate cu zaharul si cu laptele se dau la foc mic si se amesteca continuu pana dispare spuma si se ingroasa apoi se da la rece. Smintana se face frisca si se amesteca cu gelatina racita apoi cu crema (din oua, lapte si zahar). Se incorporeaza fructele stoarse din compotul de ananas. Se tapeteaza o tava cu folie de celofan si se toarna compozitia. Deasupra se aseaza un strat de piscoturi. Se da la rece. Dupa ce a stat la racit 4-5 ore se intoarce tava pe un platou si se dezlipeste usor folia de celofan. Se orneaza cu frisca si fructe

Salata de fructe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ingrediente

100 g faina
75 g zahar
125 ml lapte
2 oua
60 g unt
sare
2 linguri suc de lamaie
40 g migdale
2 pere
frunzulite proaspete de menta
Mod de preparare

Cum se prepara blatul:

Se amesteca intr-un castron faina, un praf de sare, 1 lingura de zahar, laptele, 125 ml apa, ouale;

Se lasa 10 min sa se linisteasca;

Cum se prepara perele caramelizate:

Se spala perele, se sterg bine, se taie in sferturi si se inlatura samburii;

Se taie, apoi, feliute si se stropesc cu suc de lamaie, ca sa nu se oxideze;

Se topeste o jumatate din cantitatea de unt intr-o tigaie, se fac 4 clatite si se lasa la cuptor pentru a se pastra calde;

Se topeste restul de unt in alta tigaie si se adauga feliutele de pere si migdale;

Se calesc putin, se presara peste ele restul de zahar si se amesteca pana la caramelizare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prapelo

| dansabau a răspuns:

Pe site www.artgastro.com, veti gasi o multitudine de retete culinare internationala si frantuzesti