| DrunkenIrish a întrebat:

Daca mi-am pierdut cheia, cat ma costa sa schimb broasca de la usa?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

200 lei te costă broasca nouă cu tot cu chei

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa schimbi doar butucul care este prins in broasca cu un surub.
Urmareste videoclipul acesta pana la capat ca sa poti intelege mecanismul: https://www.youtube.com/watch?v=BiCul37qCtU
Daca mai gasesti o cheie sa scoti butucul, poti rezolva problema ieftin; daca nu, butucul trebuie gaurit exact unde s-a spus in videoclip ca sa mai poata fi scos (sub cheie, si nu pe unde intra cheia).
Daca nu te pricepi, mergi acolo unde se fac/copiaza chei si personalul de acolo te poate ajuta.
Ori daca mai gasesti o cheie, o poti copia si este mai usor. Recomandat cand se pierde o cheie ar trebui inlocuit tot butucul.
Un butuc de calitate costa aproximativ 50 de lei cu 5 chei. Dar trebuie sa mergi cu el in magazine (chiar si daca este facut bucati) ca sa iti de-a unul identic.
Usa din videoclip este de termopan, dar principiul de scoatere al unui butuc este acelasi la orice usa metalica sau din lemn.

| oz_1736 a răspuns:

Un butuc nou, 40 lei la Dedeman