| Jonsdottir a întrebat:

Daca pepenele galben are coaja portoclie, de ce pepenele verde se numeste pepene verde daca el, de fapt, este rosu?

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pepenele verde se numeste asa pentru ca are coaja exterioara verde.

| Silvia a răspuns:

Mare problema ai...rolling eyes

| Silvia a răspuns:

Mare problema ai...rolling eyes

| julliano a răspuns:

Nu te iei dupa culoarea continutului. Asa cum ai mere verzi si mere rosii - si nu le spui mere galbene daca ele au continutul amandoua galben (ma rog, alb-galbui), asa ai si pepene verde si pepene galben - la care tu ii spui portocaliu dar de fapt ala la care te gandesti tu e bostan, nu pepene galben. Pepenele galben are coaja galbena-usor verzuie - care iti da impresia ca nu e complet galben datorita acelor striuri mai verzi sau mai maro. Pricepu'tai? happy

| ladybird a răspuns:

Buna intrebare! Nu vrei niste popcorn?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
I se mai spune și lubeniță.
Portocaliu nu este galben, verdele nu este roșu și de aici pepene galben și pepene roșu (nu neapărat verde).
Când te duci la piață să cumperi, ceri un pepene galben (coaja potocalie) sau pepene roșu (coaja verde).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obisnuinta.Asa s-au obisnuit oamenii sa spuna, iar portocaliu e un cuvant introdus in limba romana mai tarziu decat galben.
Asa ca denumirea se refera la ceea ce se vede din prima, adica la coaja.

| AndreyIstetul a răspuns:

Eu ii zic si pepene rosu si pepene verde. Nu ma deranjeaza cat -de-putin cum ii zic. Dar buna intrebare!

| Lotte a răspuns:

Probleme existentiale...