| Zambet a întrebat:

Dati-mi niste retete de pizza dar simple.nu vreau linkuri

7 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Atunci iti dau continutul link-ului laughing
de preparare pizza clasic:

1. Se prepara blatul

2. Se adauga ingredientele: bacon, pasta de rosii, mozzarella, ciuperci, ceapa, masline in proportii dupa gustul fiecaruia.

Blat=
Ingrediente:

225 grame faina, sare, 1 pachetel de drojdie, 2 linguri de ulei

Timp de preparare si complexitate:

20 minute, Complexitate Redusa

Mod de preparare blat pizza pufos:

Se amesteca ingredientele si se adauga apa fierbinte cit sa se formeze un aluat moale, dar nu lipicios. Se framinta pe o suprafata tapetata cu faina, pina ce devine pufos si neted. Se intinde un blat de 25 cm. si se asaza pe o tava unsa cu ulei si tapetata cu faina.

Atentie! nu se incarca aluatul cu un strat prea gros; acesta va tine aburul in blat, impiedicind coacerea.

| MikyMi a răspuns:

Iti spun cum o fac eu.
Fac un aluat din faina drojdie sare si apa sau lapte cald, il framant bine bine.il las un pic sa creasca dupa care il intind si-l pun in tava dupa care adaug peste bulion intins bine, branzica de vaci, salam si carnaciori, cascaval, oua, si ardei rosii(gogosari). pui cate un pic de toate si iese delicioasa... o lasi la cuptor vreo jumate de ora te uiti dedesubt la aluat sa vezi daca e facut bine, rumenit.
Bafta!

| fabiola a răspuns:

Te sfatuiesc ca in aluat sa pui un pic de ulei de masline si un pic de lapte! Deasupra imi place sa pun cascaval ras, ciuperci, felii de ardei kapia rosu si daca iti permiti foloseste din gama Kotanyi-verdeturi italiene!

| PunkyA a răspuns:

Poti sa folosesti paine pe post de blat[si iese foarte gustoasa, mai ales daca pui peste un ou]
Peste poti sa pui ce vrei/ce-ti place:
-salam
-sunca presata
-cremvursti
-carnati
-oua fierte
-cascaval
-brnza
-ciuperci
-masline
-porumb
-rosii
-rondele de ceapa
-ardei rosii
Peste poti sa pui condimente de carne, marar, praf de ardei iute(daca iti place mancarea condimentatabatting eyelashes)
Poti sa pui chiar si cartofi prajitilaughing[sunt foarte buni in pizza-iti spun din propria experientabig grin]
Poti sa pui foarte multe chestii...important este sa iti placabig grin
Succes la facut Pizzabig grin

| Daniutza a răspuns:

Iti spun cum o face mama.
Cumpara plat special pentru pizza, pune ou batut pe tot platul, adauga salam, branza rasa si bulion.
Sper sa incerci si reteta ei si sa-ti placa.:X