| Adelina135 a întrebat:

Dati-mi plz retete pentru copii ce nu pot folosi aragazul sau cuptorul! Nu este pentru mine ci pentru sora mea mai mica... vrea sa-i faca o surpriza mamei

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Retete dulci sau de mancare?
O reteta "dulce".
BOMBOANE RAFFAELLO
500 g. lapte praf, 200 g. zahar pudra, 100 g. nuca de cocos, 200 g. unt, 1 lingura mare smantana.
Se amesteca laptele praf cu zaharul,cu nuca de cocos, si-apoi cu untul, lasat in prealabil la temperatura camerei, si in final, cu smantana.
Se formeaza o compozitie, la care poti jongla cu ingredientele, adica daca este prea moale si untoasa, adaugi lapte praf si un pic de nuca de cocos (sau napolitane-foi maruntite ori biscuiti), iar daca e prea tare, mai adaugi putina smantana.
Se modeleaza in forma rotunda, bombonele de aceeasi marime si se tavalesc prin nuca de cocos.
Pe care le poti umple cu cate o aluna sau fistic crud.
Se pun la rece, pe un platou, la distanta de cca. 2 cm una de cealalta, dupa care se servesc cu pofta!
Te pup!

5 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Tiramisu. E o prajitura ce face simplu, fara sa folosesti cuptorul. Gasesti reteta pe net

| Nadia18 a răspuns:

Daca vrea ceva dulce poate face raffaello, sunt foarte usoare de facut sau poate cumpara un blat de tort si sa-l faca ea restul

| CristinaDelia99 a răspuns:

Un tort ar fi perfect.

| AdamJensen a răspuns:

Huuuaaa sclavii! ursara puricoasa!