| Frank51 a întrebat:

De ce aluatul de tort se invarte doar in sensul acelor de ceasornic?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Are legatura cu miscarea de rotatie a pamantului.
Se tine cont si de miscarea relativa. Prin miscarea mainii traiectoria unui punct M este o cicloida, care respecta niste ecuatii parametrice.
Prin derivarea ecuatiilor in raport cu timpul, pentru o viteza unghiulara a mainii Wr constanta se obtin componentele vitezei dupa cele doua axe vx si vy.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si invers. Dar nu schimbi sensul deloc.

| Frank51 explică (pentru darrio2007):

Pentru ca se taie? Am cautat o ora si nu am gasit nimic, nici-un articol, nicaieri nimic nu gasesti despre asa ceva. Daca nu gasesc nimic scris negru pe alb atunci clar e fake.

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Nu vad ce sa se taie. Desi, sa fiu sincer, stiam problema asta despre maioneza. Cred ca m-am gandit la maioneza cand ti-am raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o treaba, poti amesteca in ce parte vrei tu, si sa si schimbi sensu. Si la maioneza la fel.
Superstitii de babe laughing

| LzzD a răspuns:

Nu conteaza in care sens, spre stanga sau spre dreapta, dar trebuie pastrat sensul.

| Frank51 explică (pentru LzzD):

Si asta pentru ca?