| bossmihai a întrebat:

De ce Pamantul se invarte in sensul acelor de ceasornic si nu invers?

11 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

De fapt, ceasul se invarte dupa sensul pamantului, nu pamantul dupa ceas. In momentul in care pamantul se invatre, soarele lumineaza doar anumite parti ale pamantului, adica lumineaza partea cu care este pamantul la soare. In felul in care se invarte se face zi si noapte. In momentul in care timpul zilei se schimba si umbra bate in alta parte. Asa s-a creat ceasul, si ceasul se invarte dupa pamant nu invers.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Rapunzell a răspuns:

De fapt, pamantul sta pe loc :) Daca vrei explicatii si talcuiri biblice, intra pe www.hexaimeron.ro

| iloveunicorns a răspuns:

Să pui tu această intrebare.
De s-ar invârti invers, tu ai semăna cu Mister Bean.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Fiindca asa a hotarat cineva[D-zeu]? logic

Pa, pa!

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Pentru. a avea tu subiect de discutii.

| fulgerul a răspuns:

De ce cand mergi la Bruxelles, faci 1 ora jumate si cand te intorci faci cu o ora mai mult? La tine se invarte creierul sau pamantul? Unde e ma Belgia,la vest, nu? Ia invarte tu ceasul, eu cred ca inca traiesti dupa ora de vara.

| adikiller1 a răspuns:

Daca s-ar invarti invers, Doamne fereste.

| Djasters a răspuns:

Fiindca (din cate am inteles eu) intregul univers este bazat pe aceasta miscare - inspre dreapta in sensul acelor de ceasornic. Miscarea in sensul acelor de ceasornic reprezinta armonia-echilibrul, iar invers, miscarea in sensul opus acelor de ceasornic reprezinta dizarmonia. In medicina energetica, energia dirijata in sensul opus acelor de ceasornic reprezinta un blocaj energetic, boala, dezechilibru. Inca nu stiu exact prea multe despre aceasta miscare armonica, dar de abia ce am ajuns la acest punct de stusiu. Numai bine pace si iubirewinking

| raducannicolae a răspuns:

Cine ti-a zis ca se invarte in sensul acelor de ceasornic? Eu zic ca se invarte invers. Depinde de unde privesti. Totul este relativ. Multumiri lui Einstein.

| firstmentor a răspuns:

Fiindcă nu te uiti de pe partea cealalaltă

| katana31 a răspuns:

Pentru ca tu ai ales domeniul 'gastronomie' pentru intrebarea ta, ai primit si raspunsuri pe masura