| DaciaRomania a întrebat:

De ce blatul de pizza nu îmi iese acasă niciodată atât de bun și reușit ca cel de la pizzerie? Ce lipsește oare?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa fie bun, blatul de pizza trebuie fermentat la frigider cam 48 de ore. Deci blatul facut azi e bun de pizza abia poimaine.

Alta chestie e temperatura cuptorupui, pizza trebuie facuta la temperatura foarte mare cateva minute, am vazut multi oameni care o lasa 30 min al 200 de grade. Daca vrei sa iasa mai bine, dai cuptorul la maxim cu vreo 30 min-1h inainte sa bagi pizza. Ideal ar fi sa cumperi si o piatra de pizza pentru cuptor, aia ramane acolo si se incalzeste cu cuptorul ca sa tina temperatura mai sus.

Si nu in ultimul rand, conteaza cum o intinzi. Daca o intinzi cu sucitorul, o sa scoti toate bulele formate de drojdie si o sa coci un biscuit. Uita-te pe net la un ghid sa vezi cum trebuie intinsa..nu e usoara tehnica dar daca vrei pizza buna aia trebuie sa faci.

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Fie ceva din reteta fie modul cum e copt la pizzerie, mai ales daca au cuptor pe lemne.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îndemânarea și cuptorul

| carevaescu a răspuns:

Ingredientele difera cel mai probabil, mai ales faina. Cuptorul da un gust aparte.

| gabicoo a răspuns:

Gândacii! laughing

| mihai69 a răspuns:

Ai folosit cumva făină specială pentru aluat de pizza?

| carevaescu a răspuns:

Iti trebuie faina 00 si un cuptor ce ajunge pana la 500 de grade Celsius.
Reteta aluatului o gasesti pe net daca cauti.

| DaciaRomania explică (pentru mihai69):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Dupa ce imi sterg contul o sa-mi fie dor de tine, cu cine mai fac caterinca laughing

| mihai69 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Există pe piață, trebuie doar să cauți. O să vezi că e o (mare) diferență.

| DaciaRomania explică (pentru mihai69):

Mulțumesc