| maphiotul a întrebat:

Salut.
Oare de ce la pizza cumparata,congelata imi iese blatul foarte tare cand o coc?
O scot din congelator si o bag direct in cuptor, o las cam 8, 9 minute iar cuptorul este pe gaz.
Unde greșesc?
Mersi

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie tatonata temperatura cuptorului.
Eu ung si cu putin amestec de ulei si apa (1:4), cu cateva minute de a baga in cuptorul preincalzit (180 grade).

| maphiotul explică (pentru Bula):

Si o bagi direct congelata sa o lasi prima data sa se dezghete?
Si unde pui grilaju ăla(sau cum i se spune?
Pe treapta cea mai de jos sau?

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Se poate si-si. O ung chiar si daca este congelata.
Grilajul pun pe mijloc-sus.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Hm...posibil ăsta sa fie baiu'
Eu o pun jos de tot sa se faca repede

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Jos doar SE ARDE repede (partea inferioara).

| maphiotul explică (pentru Bula):

Nu am incercat niciodata pe celelalte nivele
O sa incerc

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Fiecare cuptor trebuie "invatat", adica incercat pe diferite nivele, la diferite temperaturi, cu diferite prajituri /mancaruri.
E bine sa ai si un termometru agatat pe grilaj, daca usa este cu sticla transparenta.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Adevarul e ca, cuptorul pe gaz clasic nu e bun deloc.

regis
| regis a răspuns:

Citeste instructiunile: daca vrei pizza crocanta, o lasi pana se rumeneste, daca vrei blatul moale, scoti pizza mai devreme din cuptor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cuptoarele pe gaz usucă blaturile destul de tare.
Poți însă să acoperi pizza cu o foaie de copt, staniol sau un prosop, imediat ce o scoți din cuptor, și să o lași măcar 30 de minute așa. Blatul va deveni mai fraged.

| maphiotul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Hm...posibil
Dar cum am mai spus si altcuiva scopul pizzei congelate(cel putin pentru mine)e sa am la nevoie o mancare rapida
Daca stau 10 min coacere+30, 40 nu mai e mancare rapida

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru maphiotul):

Încearcă să învelești o pizza în staniol, și să o coci așa. Poate rămâne umezeala în blat, și nu se mai întărește.
Sau, dacă ai arzător în partea de sus, aprinde-l doar pe ăla.

| maphiotul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

O sa incerc cu staniol
Nu are in partea de sus

| gigite a răspuns:

Pana vine cu transport din FRANTZIA in cisterne, si apoi depozitarea se invecheste...

| maphiotul explică (pentru gigite):

Se pare ca si greșit adresa

| Andreea99911818181 a răspuns:

Eu orice foietaj fac, chiar si saleuri din alea cu cascaval de la penny le las sa se dezghete de tot. Ies si mai pufoase, se si umfla mai bine. Mie singura pizza care imi iese chiar foarte pufoasa e cea de la Guseppe. Pe aia o bag oricum ar fi, iese la fel de pufoasa. P.s: foarte buna e aia cu sunca si ciuperci

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Pizzele astea in general oricum sunt proaste ca si calitate insa chiar iti recomand sa o incerci pe aia.

| maphiotul explică (pentru Andreea99911818181):

Ok,o sa incerc.
De obicei iau de la Lidl.
Mersi

| maphiotul explică (pentru Andreea99911818181):

Normal ar trebui sa fie așa facuta ca sa nu fie nevoie sa o lasi la dezghetat
Ăla e scopul sa fie o mancare rapida

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru maphiotul):

Asta se gaseste oriunde in afara de lidl. Penny, auchan, profi

| teclado a răspuns:

Iti dau eu o idee mergi la o patiserie panificație magazin cu pâine simigerie
Si cumperi de acolo câteva pâini dospite înainte sa le bage la cuptor
Folosești acea cocă imediat
Faci pizza din ea
Dar repede
Sa nu treacă mai mult de 10 minute de când ai cumpărat-o

| maphiotul explică (pentru teclado):

Nu am vreme de prostii laughing