| niko48 a întrebat:

De ce clima romaniei este moderata si de ce este de tranzitie?(ps. va rog ajut cu un rasp pentru k dau test maine din chestia astahappy

Răspuns Câştigător
| MariaBeatrice a răspuns:

Romania are clima temperat-continentala- moderata - de tranzitie- deoarece avem cele patru anotimpuri si deoarece o influenteaza relieful nostru care este variat. (munte. deal. podis, campie ).
Clima noastra este influentata si de niste factori :
cresterea latitudinii si influentelor oceanice din veste (dar mai putin)
Sper ca te-am ajutat. FUNDA? :*

6 răspunsuri:
| Luchian_Elena_1995 a răspuns:

România are o climă temperat continentală de tranziție, specifică pentru Europa centrală, cu patru anotimpuri distincte, primăvară, vară, toamnă și iarnă. Diferențele locale climatice se datoreaza mai mult altitudinii și latitudinii, respectiv mult mai puțin influențelor oceanice din vest, ale celor mediteraneene din sud-vest și celor continentale din est.

| niko48 explică (pentru Luchian_Elena_1995):

Asadar Romania are o clima moderata deoarece prezinta toata cele patru anotimpuri si de tranzitie deoarece realizeaza trecerea intre climatele continentului european?

| Luchian_Elena_1995 a răspuns (pentru Luchian_Elena_1995):

Pacat ca nu am primit si eu macar o funda

| niko48 explică (pentru Luchian_Elena_1995):

La un singura intrebare poti sa dai mai multe fundite k daca da iti dau si tie
:*