| Julia125 a întrebat:

Ajutoor! Maine am test la geografie, din Clima, si am o profesoara groaznica, care nu ne preda. Ne da doat test. Si am incercat sa invat din carte, dar nu pot sa retin nimic! Avti vreo idee cum as putea sa retin?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce să mai zic? Străduiește-te si învață singură, planifică-ți timpul, împarți lecția pe fragmente, asta ca să-ți fie mai ușor, îți impui o limită de timp pentru fiecare fragment în parte, adică de la ora x până la ora y învăț până aici, așa faci cu fiecare fragment în parte, până termini lecția, nu iei pauze prea lungi că te va apuca... lenea. Cinci, zece minute sunt de ajuns. După fiecare pauză, repeți ce ai învățat înainte, dar neapărat, ca să fii convinsă ca n-ai uitat.
Haide, nu te lăsa, dovedește-le tuturor că poți!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu există profesor care să nu predea. Deci, afirmația ta ...cade. Pentru că nici un profesor nu poate să vă dea în fiecare oră test!
Dacă din manual nu poți învăța, crezi că poți reuși să obții notă mare stând la calculator? Ambiționeză-te, iei cartea, subliniezi pe ea ceea ce crezi că are importanță, dacă vrei poți lua și o foaie și un pix unde să notezi totul separat. Dacă te concentrezi, vei reuși să reții, dacă te enervezi și te agiți, nu vei reuși să memorezi nici măcar un rând. Fii calmă și nu te grăbi, timp este suficient! Până mâine mai sunt atâtea orewinking

| Julia125 explică (pentru floresdemayo):

O sa incerc, iar in legatura cu profesorul...din pacate exista. Adica intra in clasa si incepe sa vorbeasca la telefon si dupa ne zice ca are de corectat ceva teste si...se duce o ora. Cam asa face tot timpu. si dupa vine si ne zzice ca dam test.

| floresdemayo a răspuns (pentru Julia125):

Ce să mai zic? Străduiește-te si învață singură, planifică-ți timpul, împarți lecția pe fragmente, asta ca să-ți fie mai ușor, îți impui o limită de timp pentru fiecare fragment în parte, adică de la ora x până la ora y învăț până aici, așa faci cu fiecare fragment în parte, până termini lecția, nu iei pauze prea lungi că te va apuca... lenea. Cinci, zece minute sunt de ajuns. După fiecare pauză, repeți ce ai învățat înainte, dar neapărat, ca să fii convinsă ca n-ai uitat.
Haide, nu te lăsa, dovedește-le tuturor că poți!