| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu e bine sa mancam carne care a fost congelata?

Răspuns Câştigător
| carmen_9743 a răspuns:

Carne congelata sau proaspata - carne sa fie. Baietii mei zic: "mama, dintre toate legumele,... carnea-i cea mai buna!" N-are importanta cum e carne sa fie!

8 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu ai inteles...nu este bine sa mancam carne RECONGELATA. daca pui carnea proaspata la congelator si o dezgheti dupa aceea trebuie sa o consumi adica sa nu o mai bagi iar la congelator-atunci nu mai este bine sa o mananci.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mda carmen... dar nu este bine sa le dai carne recongelata. tu faci ce crezi, eu asa iti recomand.

assiris
| assiris a răspuns:

Cine ti-a spus asta? Nu e bine sa fie recongelata poate. Prin decongelare in carne se trezesc unele microorganisme. La recongelare ele intra iar in hibernare si la decongelarea carnii a doua oara numarul celor trezite va fi cu mult mai mare

| carmen_9743 a răspuns:

Mike, n-ai inteles, nu mai ajunge la recongelare ca se consuma mai mult proaspata sau foarte mult. Eu glumeam! Si apoi hai sa citim exact in intrebare era vorba de congelare, raspunsul meu nu era cu nimic in el despre recongelare... sau poate vrei doar sa ma iei la misto, ca eu gluma nu ti-am gustat-o, scuze! oi fii tu cel mai amuzant dar nu intrece masura

| miriam a răspuns:

Daca a fost congelata respectand regulile este la fel de buna ca si cea proaspata, in schimb nu este bine sa mancam carne recongelata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CARNEA CARE NU ESTE BINE MANIPULATA POATE FI INFESTATA INAINTE DE A FI CONGELATA, DARA ASTA NU E O REGULA SI SUNT DESTULE FIRME CARE RESPECTA CU STRICTETE PROCEDEUL, IN UNELE CAZURI CHIAR E RECOMANDATA CONGELAREA PENTRU CA RUPE FIBRELE MUSCULARE SI CARNEA NU MAI ESTE ATAT DE DURA(CARNEA DE VACA SAU SEPIA SI CARACATITA DE EXEMPLU), CONGELAREA ARE O LIMITA PENTRU FIECARE TIP DE CARNE SI DEPINDE MULT SI DE GRADE, CEA DE PUI NU ESTE BINE SA FIE CONGELATA LA MAI MULT DE -18 GRADE PENTRU CA DEVINE FADA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carnea congelata isi pierde proprietatile pozitive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CARNEA CARE NU ESTE BINE MANIPULATA POATE FI INFESTATA INAINTE DE A FI CONGELATA, DARA ASTA NU E O REGULA SI SUNT DESTULE FIRME CARE RESPECTA CU STRICTETE PROCEDEUL, IN UNELE CAZURI CHIAR E RECOMANDATA CONGELAREA PENTRU CA RUPE FIBRELE MUSCULARE SI CARNEA NU MAI ESTE ATAT DE DURA(CARNEA DE VACA SAU SEPIA SI CARACATITA DE