| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu e bine sa mancam carne congelata?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Nu am auzit asa ceva, ca nu este bine! carnea daca a fost congelata corespunzator si nu a fost recongelata atunci e ok, consuma linistit(a) happy

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema nu este cu carnea, ca e congelata.
Problema poate aparea daca este re-congelata dupa o dezghetare, cand microbii se raspandesc mai repede de cat in tot atat interval, in cazul carnii proaspete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este bine manipulata inaintea congelarii nu vad unde este impedimentul, procesul de congelare pastreaza toti nutrientii si carnea devine si mai frageda (in cazul celei de vita), la moluste le rupe fibra de colagen si nu mai sunt asa de indigeste.trebuie respectat termenul de garantie si evitata recongelatea, in momentul recongelarii microorganismele rezista congelarii pana la -18 grade, asa ca mare atentie.