| Furnicuta000 a întrebat:

De ce tevile din polipropilena din baie se fac roz? Nu le-am sters dat decat cu o carpa cu apa

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Daca te referi la faptul ca pe ele se aduna ca un fel de mazga roz, atunci este din cauza umezelii si tocmai pentru ca stergi doar cu o carpa cu apa.

Poate fi bacteria Serratia marcescens, destul de des intalinita in locuinte, sau poate fi un fung numit Aureobasidium pullulans, aparand cel mai des in medii umede.Si Fusarium, un alt fung, poate avea acea culoare, dar este rar intalnit in locuinte.

Ideal ar fi sa cureti zonele cu produse chimice, asigurandu-te ca nu raman urme ale acestor microorganisme si sa mentii acele suprafete cat mai uscate si curate, avand in vedere ca microorganismele mentionate mai sus sunt periculoase pentru sanatate.

Numai bine!