| anonim_4396 a întrebat:

Doresc reteta prajiturii de cofetarie Mariana care este identica cu prajitura boema[cu rozeta de frisca deasupra].

1 răspuns:
| Gipsy a răspuns:

Prajitura Mariana

Ingrediente
250 gr. unt, 250 gr. zahar, 6 oua intregi, ½ baton vanilie, 100 gr. stafide, 50 gr. migdale, coaja de lamiie

Preparare
Se freaca untul cu zaharul, se adauga faina, ouale unul cite unul, vanilia taiata bucati, coaja de lamiie rasa si stafidele alese. Se amesteca bine, se ung forme mici cu unt, se umple jumatate din forme cu compozitia. Se presara cu migdale taiate. Se asaza formele intr-o tava si se coc potrivit. Cind sint coapte se rastoarna si se pudreaza cu zahar. Se poate pregati si fara stafide si migdale.

Durata
1 h