| anonim_4396 a întrebat:

Doresc reteta prajiturii de cofetarie Rulada cu frisca.

3 răspunsuri:
| kai a răspuns:

Gasesti pe net.

| aymar_8772 a răspuns:

Rulada Cu Frisca
Ingrediente
6 oua, 6 linguri zahar pudra, 1 lingura cu virf faina, 3 lingurite cacao, 350 gr frisca pentru umplutura, ulei si faina pentru forma
Preparare
Se freaca galbenusurile cu zaharul ca o crema, se adauga faina si cacao, iar dupa ce s-a amestecat bine, spuma de albusuri. Se toarna compozitia intr-o tava dreptunghiulara unsa cu ulei si presarata cu faina si se coace la foc potrivit. Cind s-a rumenit frumos, se rastoarna pe o planseta de lemn acoperit cu un servet ud si bine stors, se acopera si se lasa sa se raceasca complet. Se asterne apoi frisca in strat uniform de gros si se ruleaza cu ajutorul servetului
Servire
Se asaza pe un platou si se garniseste cu frisca
Durata
45 min

Răspuns utilizator avertizat