| LoOvE a întrebat:

Drojdia de paine este acelasi lucru cu drojdia de bere? Sau sunt total diferite?

p.s-am nevoie de drojdia de bere si as vrea as stiu daca inseamna acelasi lucru ca cea cu care face bunica paine.

funda!

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Da,este acelasi lucru.
Nu-s de unde va inventati faptul ca nu este acelasi lucru.
Este evident ca nu stiti din ce si cum se face drojdia.

| neutrino a răspuns:

Bunica cred ca face paine cu maia, care este varianta taraneasca a drojdiei de paine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e acelasi lucru. Ia PAKMAIA.

| ValentinBogdan a răspuns:

Nu nu este acelasi lucru. Drojdia de bere rezulta in urma fermentarii primare a mustului de bere care arata ca un fel de spuma.

| TomaSorinel1974 a răspuns:

Mama mea haloseste pentru paine special si se numeste pakmaia iar pe ia scrie drojdie de bere, cred ca e adaugata si drojdie de bere si8 iese buna painea dar mai e si spuma de la fermentatia dde bere

| Zazu a răspuns (pentru TomaSorinel1974):

Scrie mare,inca o data, ce scrie pe pachetul de drojdie Pakmaya, ca sa ia aminte lumea.

| TomaSorinel1974 a răspuns (pentru Zazu):

Da pentru tine drojdia pagmaia este facuta si dijn drojdie de bere, funda?