| razadeluna a întrebat:

E tare rau daca imi place sa mananc paine cu unsoare de gasca sau de rata? stiu ca are mult colesterol, dar prea imi place (asa e aici in Ardeal)

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pe langa cele spuse mai sus mananca si o capatana de usturoi, care are efect anticolesterol.In mod normal se mananca colesterolul cu anticolesterolul, ca de ex. slanina cu ceapa, untura cu usturoi.Si dupa aceea,(vezi reclama tv.), o sa ti-se schimbe viata big grin big grin

| ecristinamc a răspuns:

Raza de luna, ce vremuri.Asa era inainte.la tara. O bunatate iti spun eu.
Poti incerca sa mananci cat de multa iti place unsoare de gasca dar sa eviti celelalte gramisimi.De exemplu in ziua cand mananci unsoare nu mai manca mancaruri cu multa grasime(ciorba cu unsoare, prajeli)

| elisa_2627 a răspuns:

Grasimea de gasca nu este bogata in colesterol.Stiu deoarece mie mi-a fost indicata la alimentele care am voie sa le mananc si este subliniat ca nu contine colesterol.In schimb cea de gaina, pui si rata contine mult colesterol chiar mai mult decat slanina de porc.

| remus a răspuns:

Eu cu asa ceva am crescut copil fiind, painea prajita frecata cu usturoi dupa care untura de rata, gasca care era si boia de ardei iute deasupra. Consider ca nu este rau atata timp cat nimeni din familie nu am avut probleme de boala deosebit, uneori mai mananc asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga "razadeluna", gusturile nu se discuta, cred ca organismul tau are nevoie de energie. faci sport intensiv, cumva? daca nu ar fi bine sa combini "dieta" ta cu putin sport, traim o perioada in care colesterolul face multe victime. In trecut si bunicii nostri consumau dar gandeste-te lucrau zi lumina la camp, de aceea nu se trezeau ca le curge sange din nas. mama mea are o vorba: gusta din toate, dar cu masura.Cu prietenie Corina

| gabryel a răspuns:

Incearca si cu grasime de porc.

| gloria a răspuns:

Asta imi aduce aminte de cand eram mica in vacante la bunicibig grin era o bunanate dar imi placea slanina mai mult cu ceapabig grin