| minime3 a întrebat:

Este adevarat ca lipiciul de pe mobila de la o banda adeziva se poate da jos cu foenul? Sau cu altceva s-ar putea? A ramas destul de mult lipici de la o oglinda. Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu orice lipici se poate indeparta cu caldura.
Se poate incerca, dar se risca deteriorarea lacuirii mobilierului, prin caldura.
Totul depinde de natura /felul adezivului.
Daca suprafata a fost lacuita, atunci alcoolul strica lacuirea, suprafata poate ramane cu pete albe (care necesita re-lacuirea). La fel se poate intampla si de la caldura intensa a feunului.
Daca este vorba de placa de PAL melaminat, atunci atat cu spirt, cat si cu caldura se poate lucra fara griji.

Cel mai bine este sa cauti pe cineva, cu experienta in indepartarea adezivelor, vopselelor etc. Deseori, cei care se ocupa de reconditionari de mobila (antica) se pricep la asemenea operatiuni delicate.

regis
| regis a răspuns:

Acetona.

| VoidEternal a răspuns:

Daca e pe sticla poti incerca cam cu orice solutie pentru ca nu prea ai ce sa strici.

De la spirt, alcool izopropilic, la wd40 sau alte solutii dedicate. Probabil iese cu oricare dintre ele daca insisti. Cel mai repede cu alcool izopropilic as zice eu. Doar ca trebuie sa freci si sa folosesti o carpa curata pe care sa tot pui solutie si sa schimbi zona cu care stergi.

| Crackman a răspuns:

Diluant

| KR0N5TADT a răspuns:

Are la Dedeman o soluție excelentă. Se numește Dezlipici. https://www.dedeman.ro/....../p/7053252
O poți comanda și pe eMag.

| mihaipopovici a răspuns:

Am intrat pe Chilipirul-Zilei.ro si au vazut ca au reduceri foarte mari! Au o gama variata de produse, produse de calitate si la preturi corecte. Daca vreti vrea-un imobiliar aveti un cod de reducere : CUPON5
LINK SITE : https://bit.ly/3CMcwv5