| JustaLittle a întrebat:

Intrebare urgenta! Eu aveam undeva in casa suspendata o banda adeziva speciala de prins muste (sin acelea non-toxice) iar pisica mea PUFOASA a ajuns din greseala cu banda pe spate si pe coada. Cum scap de acel lipici care a ramas pe blanita dupa ce am scos banda? NU vreau sa o tund!
P.S.De pe mainile mele lipiciul nu s-a dus cu apa si sapun!

10 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Tunde ceva din blana, ca se spala cu limba si cred ca o sa-i dauneze.

| stlucian a răspuns:

Sterge-o cu alcool sanitar(spirt) imbibat intr-o carpa mai aspra(laveta) apoi daca e necesar o baita cu sampon pentru pisici.thumbs up

| JustaLittle explică (pentru stlucian):

Nu am sampon pentru pisici pentru ca eu nu ii fac baie.De obicei e foarte curata fara sa o spal

| stlucian a răspuns (pentru JustaLittle):

Alcoolul sanitar se va evapora dar contine ceva medicamente/coagulanti si e bine macar sa o cureti macar cu apa pe unde folosesti alcoolul.Pasta lipicioasa de pe acele benzi au in componenta si un ulei toxic.
Poate un medic veterinar sa-ti dea mai multe sfaturi iar o vizita pana la el e binevenita si pentru linistea ta si pentru animalutul tau.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Stii desigur ca pisicile se spala iar ingerarea unor substante nu e chiar binevenita chiar daca au posibilitatea de a elimina(voma) acele substante.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Eu iti spun ce folosesc eu laughing dupa ce ma epilez, imi ramane ceara pe piele care nu se duce cu apa si sapun, dar se duce cu ULEI, de oricare ar fi el. O dai cu ulei pe zonele respective, dupa care o speli cu apa si sampon. Nu iti trebuie vreun sampon special, eu am folosit pe pisicile mele head&shoulders si nu au avut nimic, dar ai grija sa nu ii dai in nas/ochi/urechi

| paulmicutz a răspuns:

Cred ca tot cu niste solutii speciale ar trebui inlaturat. Daca nu singura varianta ar fi sa o tunzi, dar dupa ii creste iar parul.

| Marina_Adelina_2000 a răspuns:

Cauta solutii de curatat! Trebuie sa fie ceva sau mai intreaba oameni. poate ei stiu big grin

| JIHNUNJB a răspuns:

Incearaca sa cauti pe net niste solutii de spalat animale cu care poti incerca.