| sanovita a întrebat:

Eu imi gatesc mancarea fara prajeala si rantas pentru ca pe mine ma afecteaza (prajeala si faina alba imi creaza probleme), recent am facut mancare cu rantas din fulgi de ovaz(am macinat-o ca sa fie ca faina cu rasnita si cu apa), mi-a placut, n-am simtit sa ma afecteze dar intrebarea mea este: acest tip de rantas din faina integrala ingrasa, adica se stie ca rantasul ingrasa dar rantasul la modul general indiferent din ce tip de faina se face ingrasa sau conteaza tipul de faina din care se face rantasul.
Astept raspunsuri sincere si urgente. Doar cine e in masura de cunostiinte sa raspunda si cine eventual a experimentat macar.
Va multumesc.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Orice aliment îngrașă, dacă este consumat în cantități de la mari la excesiv de mari.
http://calorii.oneden.com/
Ai grijă ce consumi și ATENȚIE la combinarea lor, acolo se fac greșeli enorme.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Orice rântaş îngraşă, indiferent de făina cu care este preparat - chiar şi fulgii de ovăz îngraşă - dacă sunt consumate în mod exagerat.

Eu, spre exemplu, NU gătesc cu rântaş ( DELOC )!
Fac mâncarea mai "deasă", cu mai multe legume & verdeţuri...

Toate cele bune.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ingrasa mai degraba grasimea din rantas, decat faina.Pentru a capata consistenta sosurile le poti ingrosa cu faina dizolvata in lichid rece(supa sau apa), turanata peste mancare.

| sanovita explică (pentru Mihaela1964):

Dar asa am facut si eu rantasul: putina faina si putina apa si apoi am adaugat-o in supa. Nu asa se face rantasul?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru sanovita):

Nu cred, rantasul este un sos obtinut din prajirea fainei in grasime, stins cu lichid.Tu ai procedat bine ingrosand numai mancarea cu faina si lichid, nu te va durea stomacul si nici nu folosesti multa grasime, astfel.Rantasul e folosit mai mult in Ardeal unde se mananca ceva mai gras decat in Muntenia si-n Oltenia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Grasimea din rantas ingrasa cel mai mult, nu faina.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce trebuie sa gatesti numaidecit cu rintas? Invata sa gatesti ca in Oltenia sau Moldova, unde rintasul nu exista in bucatarie. Este cunoscut, dar nu este folosit.

| sanovita explică (pentru anonim_4396):

Eu de 2 ori in viata mea am facut mancarea cu rantas (din fulgi de ovaz+ apa), in rest gatesc simplu fara aceste "nesanatoase" sincer nu-s experta la gatit si mai ales cum eu sunt si vegetariana...Imi spui si mie daca poti si stii cum se gateste in Otenia sau Moldova? Am cautat pe net dar numai specifica ca se fac fara rantas si atata tot dar ceva retete, exemple n-am gasit nimic.