| andreispeed77 a întrebat:

Eu stiu ca se poate da ou fiert tare ( galbenus tare ) dar eu intreb de ou fiert moale ( galbenus moale) la copilul de 11 luni!? FuNd@!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se hraneste copil asa de mic cu " ou fiert moale" din motive de securitate alimentara: timpul de fierbere fiind foarte scurt, expunerea la actiunea bactericida / virucida /sporicida a temperaturii este insuficienta ca timp de expunere pentru a distruge eventualii germeni cu potential patogen aflati pe suprafata si in continutul oului( unii germeni pot patrunde in interiorul oului, albusul si galbenusul fiind medii foarte bune pentru inmultirea lor ). Pe de alta parte, oul este recunoscut ca avand un potential alergen mare datorita unei proteine termostabile( rezistenta la temperatura) --- copilul se poate alege cu o urticarie in cel mai fericit caz! Numai bine!

| alexmircescu13 a răspuns:

Chiar e de preferat oul moale, din doua motive: e mai usor de inghitit si e digerat mai usor de catre un stomacel de 11 luni. Si ai precizat bine, e de preferat sa-i dai galbenusul, pentru ca albusul e mai sarac in proteine si mai greu digerabil. Sanatate juniorului!

| Afdsa a răspuns:

Da măi, se poate da de amândouă.Cel moale este mai bun pentru vârsta de 11 luni, şi cel tare este bun doar să-l pisezi, înghite mai uşor.Deci e bine să dai ou fiert moale(gălbenuşul) la copilul de 11 luni. Baftă.

| jojo_2491 a răspuns:

Vlad are dreptate,nu e recomandat oul la bebelusi. daca totusi vrei sa-i dai fa-o treptat,da-i cate putin, la interval de cateva zile, ca sa poti observa eventualele efecte negative asupra copilasului.

| ProCoSmYn a răspuns:

S-ar putea cate un galbenus pe saptamana nu mai mult! auzi da... ai copil?!?!?!?!?@?

| andreispeed77 explică:

Nu dar am o sora

| vlad_2404 a răspuns:

Alooooooooooo vrei sa imbolnavesti copilul? ou se da dupa varsta de 1 an! face hepatita sau icter!