| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun tip de tofu care sa inlocuiasca branza de capra?

4 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Eu personal nu am gasit Tofu de capra, iar mie personal nu imi place tofu, este fada, zici ca mananci carton si nu se compara cu branza de capra sub nicio forma.Pentru slabit este buna branza de vaci proaspata cu iaurt amestecata, ca sa nu te inneci.

| Cryss a răspuns:

De ce sa nu fie?tongue
Si tofu e la fel de sanatos ca si branza de caprabig grin. Uite mai jos ce informatii am gasit despre tofu :

Tofu este o branza devenita foarte populara in ultimii ani, in special in randul persoanelor care se afla la cura de slabire sau carora medicul le-a recomandat sa consume mai putine grasimi.

­­Cu totii stim ca produsele lactate contin de obicei o cantitate destul de mare de grasimi. Daca ne uitam cu atentie pe eticheta iaurtului cu fructe pe care il consumam zilnic sau pe cutia de branza topita, vom avea marea surpriza de a constata ca toate acestea contin un minim de 2 % lipide. Asta cu exceptia produselor cu 0.1% sau 0.5% grasime, la care de obicei strambam din nas, dat fiind ca au o consistenta mai putin cremoasa si nu sunt atat de savuroase.

Exista insa un aliment sanatos, gustos si sarac in calorii in acelasi timp : tofu. Tofu este o branza vegetala, obtinuta din lapte de soia, care contine extrem de multe proteine si calciu.

Chinezii sunt specialisti in prepararea tofu, traditia datand de sute de ani. In China tofu este preparat in diverse modalitati si este folosit pentru foarte multe preparate, de la salate, supe si pana la sosuri si creme. Branza este produsa in cantitati imense, sub forma de blocuri, care apoi sunt portionate si ambalate in cutii din plastic sau in vid. Tofu poate fi congelat, consumat proaspat, prajit in ulei de masline sau de soia.

Care sunt beneficiile branzei tofu :

* Branza tofu este recomandata in curele de slabire precum si persoanelor suferinde de diabet, gratie continutului caloric scazut si lipsei grasimilor saturate.

* Tofu este un aliment consumat si de atleti. Continutul sau bogat in magneziu recomanda acest tip de branza ca un aliment esential in regimul alimentar zilnic.

* In alimentatia copiilor, tofu este excelent, datorita continutului ridicat de calciu (o suta de grame de tofu asigura 10% din necesarul zilnic de calciu) si fier.

* 25 de grame de tofu pe zi ajuta la prevenirea bolilor de inima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, tofu de capra!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dicarmencitta-nu exista tofu de capra.tofu este facut din soia si apa. dar tofu este mult mai sanatos decat branza de capra, nu si pe atat de gustos.laptele de capra este foarte gras si, ne da dureri de burta si ne umflam datorita fermentatiei. mie personal imi place mai mult branza de capra decat tofu, cu toate neajunsurile ei.