| inflarosu a întrebat:

Din ce si cum se face branza tofu?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Din lapte de soia uite o reteta, nu stiu cat e de buna, dar nu vei stii, pana nu o vei incerca Ingrediente :

1 litru de lapte de soia fabricat în casă sau cumpărat din comerţ
coagulant : nigari * de preferinţă.

Mod de preparare :

1. Adăugaţi 2 linguriţe de nigari diluat în puţină apă la laptele de soia care fierbe. Amestecaţi cu un tel.
2. Preparatul se va închega, o mică cantitate de lapte gălbui se va separa de particulele mai groase şi albe : cheagul!
3. Lăsaţi preparatul în repaos 15 la 20 minute pentru a se forma cheagul. Dacă preparatul coagulează rău, mai adăugaţi o linguriţă de nigari diluată cu puţină apă.
4. Pescuiţi cheagul cu o spumieră şi-l depuneţi într-o formă de tofu ( o cutie cu pereţii perforaţi, de formă, în general, rectangulară, acoperită cu un capac care are rolul de presă ). Acest gen de tavă sau formă, pentru tofu este adeseori comercializată în magazinele bio, dar o puteţi fabrica şi dvs. din lemn.
5. În lipsa unei cutii pentru tofu, puneţi cheagul într-o strecurătoare acoperită cu muselină. Trebuie să mai concepeţi şi alte sisteme : o tavă pentru friptură ( pentru o cantitate mai mică de tofu ) sau o sită de la vasul sub presiune acoperită cu o farfurie, o strecurătoare de brânză, etc. şi greutăţi pentru compactare de deasupra.
6. Lăsaţi lăptişorul să se scurgă. Este normal să vă alegeţi cu mai mult lăptişor decât tofu!
7. Cheagul este astfel presat ( minim 20 de minute ) direct în formă graţie capacului – presă sau punând o greutate peste muselină pentru ca tofu să prindă consistenţa dorită.
8. După ce a fost presat, blocul de tofu trebuie să petreacă 20 de minute în apă rece pentru a se întări. Pentru această operaţiune vom schimba apa rece de mai multe ori.
9. Acoperit cu apă şi închis ermetic, tofu se păstrează o săptămână în frigider, într-un recipient cu apă rece, dacă apa este schimbată în fiecare zi ( sau la minim 48 de ore! ). Dar, ideal este să-l consumaţi cât mai rapid. Tofu suportă congelarea timp de mai multe luni, dar îşi schimbă aspectul.
10. Coagulantul, de asemenea, influenţează uşor savoarea tofu-lui obţinut.
11. Prelungirea timpului de scurgere creşte fermentarea din tofu.

* nigari : este un produs obţinut prin trecerea unei cantităţi mici de apă printr-o masă mare de sare marină completă. Este compus în principal din clorură de magneziu.