| mihai186199 a întrebat:

Funda celui care imi poate spune de unde pot cumpara bezele din cluj happy Mersi din avans.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Încearcă în Iulius Mall sau în Polus; în Iulius am văzut la ceva magazin acum câteva săptămâni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Mihai!
Din pacate nu stiu sa-ti spun de unde poti cumpara bezele in cluj, am sa-ti trimit o reteta cum se fac, daca doresti.
BEZELE
4 albusuri, un praf de sare, 225 g. zahar tos
Preincalzesti cuptorul la 110 grade C (foc mic).
Pui albusurile intr-un bol mare (cu cat bolul e mai mare, cu atat mai mult aer va veni in contact cu albusurile, iar spuma se va intari) si incepi sa le bati, din ce in ce mai repede, cu telul sau mixerul.
Adaugi un praf de sare si continui sa bati pana cand spuma se intareste.
Adaugi doua linguri de zahar, "in ploaie", continuand sa bati pana cand acesta se dizolva. Pui inca doua linguri de zahar si procedezi la fel pana cand folosesti tot zaharul. E foarte important ca zaharul sa se dizolve complet inainte de a adauga urmatoarea cantitate de zahar!
La sfarsit, spuma trebuie sa fie tare si lucioasa (daca rastorni vasul, compozitia nu va curge).
Pui compozitia de bezea intr-un sprit prevazut cu forma de stea mare. Pe o tava tapetata cu hartie de copt se spriteaza mici bezele. Daca nu ai sprit, pui mici gramajoare cu lingurita.
Asezi tava pe nivelul din mijloc al cuptorului si coci bezelele timp de aproximativ 1 1/2-2 ore, la foc mic (110 grade C). Usa cuptorului se pastreaza intredeschisa cu ajutorul unei linguri de lemn.
Opresti focul si lasi bezelele sa se raceasca in cuptor.
Te pup!