| Gatsby a întrebat:

Cine poate sa imi dea o reteta de tort fara cacao si unt? Blatul pot sa il fac fara cacao, dar problema e ca, la glazura de ciocolata (alba) trebuie sa pun unt. Se poate inlocui cu altceva untul, adica sa fac glazura cu altceva (de exemplu lapte sau orice in afara de unt sau margarina sau de-astea)? Si la crema, are ceva daca pun budinca de vanilie in loc de crema "se topeste"? Si blatul pot sa il insiropez cu capucino?

Răspuns Câştigător
| BlackVeil a răspuns:

Pai la glazura poti pune smantana lichida pentru frisca, adica sa topesti ciocolata alba in smantana si o lasi putin sa se raceasca, apoi o torni peste tort.Pentru blat poti coace un pandispan de vanilie,care de obicei nu necesita grasime, ci oua, albusuri de ou, zahar, praf de copt si esente din cate stiu.Sau poti folosi piscoturi pentru blat, cum doresti tu.winking
Pentru crema poti prepara fie o pudinca de vanilie, fie niste frisca batuta amestecata cu niste branza de vaci si esenta de vanilie, sau chiar crema ole.

| Gatsby explică (pentru BlackVeil):

Mersi mult, e foarte folositor raspunsul, chiar nu stiam ca pot topi ciocolata cu smantana. big grin

7 răspunsuri:
| Gatsby explică:

Ce-i asta'''''nu prea cred ca e gastonomic

| kissingeras a răspuns:

Poti sa il faci cum doresti, este alegerea ta si nu are nimic daca nu pui unt, pur si simplu nu pui. Sper a tem ajutat dar am si eu o problema:asta e primul cont pe TPU si as vrea o funda.Esti amabil?

| Gatsby explică (pentru kissingeras):

As fi vrut sa iti dau dar nu stiu de ce nu pot