| andreea_ispas a întrebat:

Hei!

Imi place mult mancarea japoneza. Vreau sa incerc sa fac acasa Onigiri. Sunt acele bilute de orez. Stiu ca imi e putin mai greu ca produsele sunt diferite, dar ce fel de orez as putea folosi si care se gaseste la noi in magazine?

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Orezul nu e "produs diferit". Difera doar modul de preparare. In comert se mai gaseste si orez prefiert. Dar e acelasi orez. Sunt doar doua soiuri: cu bob lung sau cu bob rotund.

| Hikarie a răspuns:

Există și la noi ore special pentru sushi dar e destul de scump și din experiență nu e diferit față de orezul cu bob rotund pe care îl cumpărăm de obicei.

Orezul trebuie pregătit dupa ce e fiert. In general se adauga oțet din orez. Din câte îmi aduc aminte am văzut la Auchan.

Apoi trebuie să alegi ce să adaugi în mijlocul biluțelor de orez. Eu recomand ton + maioneza (ツナマヨおにぎり). Din toate cele pe care le-am mâncat cea cu ton mi-a plăcut cel mai mult.