| PovesteaVieţiiMele a întrebat:

Hei TPU.

As vrea sa slabesc in jur de 10 kg si ma gandeam la dieta Dukan.Dar problema e ca de pe site-ul lor, nu am inteles aproape nimic.Si sincera sa fiu,nici nu stiu daca functioneaza.

Intrebarea mea e: Imi poate explica cineva cum sta treaba cu dieta asta? Si daca a incercat-o cineva, functioneaza?

Nu vreau raspunsuri gen :"Lasa dietele", pentru ca va obositi degeaba laughing
Raspuns cat mai rapid va rog! As vrea sa ma apuc de ea cat mai curand.Si inca ceva:de unde pot lua taratele de ovaz? Pot gasi la Plafar?

Multumesc! Funda! puppy dog eyes

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa tii aceasta dieta! Este bazata pe proteine,mai ales carne, foarte multe! Tarate de ovaz gasesti la Plafar. Ca supliment,iti recomand mai bine sa mananci sanatos:lapte,iaurt degresat cu cereale si fructe bucatele,supe si ciorbe lgume,carne pui si peste, doar gratar si fiert,cu salate,legume fierte, trei mese principale,portii cat podul palmei tale si doua intre(fructe,legume,iaurt),sucuri fructe si legume,apa cu lamaie,ceaiuri,mai ales ceai verde cu lamaie,elimina sarea cat de cat(retine apa in corp). Sport(alergare usoara, intinderi, coarda, urcari si coborari), cate 30-40 min, de doua ori pe zi.Organismul are nevoie de vitamine,minerale,fibre,grasimi bune(seminte neprajite si nesarate:nuci, dovleac, floarea soarelui, fistic). Este mult mai sanatos asa, decat sa bagi atata carne in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te sfatuiesc ca si pe ceilalti sa lasi dietele,pastilele de slabit, ceaiuri si alte prostii care nu fac decat sa dauneze organismului.
Mergi pe o slabire mai sanatoasa.
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| elComandantee a răspuns:

Lasă prostiile cu diete şi chestii.
Reduci din mâncare cât să ai un deficit caloric(nu prea mare), faci şi un pic de cardio şi 3 kg pe lună dacă slăbeşti e perfect!

| liceu a răspuns:

E mult mai usor sa slabesti practicand sport decat cu o dieta! fa multa miscare si o sa vezi rezultate, dar ai grija si la ce mananci

| Pinkie_WaterDot_1990 a răspuns:

Mama a incercat aceasta dieta si a functionat. Reciteste ce scrie pe site-ul lor cu foarte mare atentie, dar ai grija, dieta este destul de drastica.