| Panteraa a întrebat:

De ce imi arde cuptorul de la aragaz? De fiecare data cand fac prajituri abia ajung sa se coaca sau chiar nu si pe fund deja sunt negre taciune. Mentionez ca aragazul nu e ceva de ultima generatie, are 2 ani. La inceput parca nu imi amintesc sa fi facut chiar asa. Nu am gradata temperatura, are doar mic si mare. Ce e de facut?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pui tava sus si in partea de jos a cuptorului pui vreo doua caramizi care sa acopere cam toata suprafata. Incalzesti bine cuptorul inainte sa coci apoi il tii la mic, presupunind ca nu are termostat (nu trebuie' sa fie de ultima generatie sa aiba termostat, dar depinde...).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pui o tigla in el

| DrGoogle a răspuns:

Probabil ca e flacara prea mare, urmareste flacara.

| moshulica a răspuns:

Pune jos o tabla care sa acopere zona unde bate flacara arzatorului, asta e f. importanta. Sotia mea are pentru asta un gratar de folosit pe flacara de deasura, gros cam de 1 cm, format din doua foi de tabla (una dedesubt, cu multe gauri si una deasupra, negaurita, pe care se pune friptura. Ai grija si la ce inaltime pui tava de prajituri, sa nu fie prea jos dar nici prea sus. Apoi, experienta te va invata cum trebuie reglata flacara.