| Valentina8 a întrebat:

Heii, as vrea sa-i fac o prajitura iubitului meu doar ca el e intolerant la lactoza (pot gasi alimente fara lactoza) dar si la oua!
Aveti idee de retete de prajituri? Fara oua?
Sau mai bine zis cu ce ar putea fi inlocuite ouale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa de naut se foloseste ca inlocuitor pentru oua dar poti gasi si alte variante pe net : https://www.sanovita.ro/blog/apa-de-naut-aquafaba-redusa/

Retete fara oua, vegane, raw-vegane etc. gasesti tot pe net, de la banala negresa de post pana la tot felul de avioane.

| Valentina8 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa cred, multumesc enorm laughing am in casa asa ceva si nici nu ma gandeam ca e posibil, mersii :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Asta e desertul meu preferat vegan : https://www.andie.ro/2016/08/08/mousse-raw-de-avocado-si-ciocolata/
Daca mai pun si niste frisca vegetala iese o minunatie. Eu folosesc avocado bio din Lidl, mi se pare ca are gustul cel mai bun.

Cu drag! Spor la gatit :-*

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oul ce are? Grăsimi, proteine și glucide mai puține emulsionate.
Acestea le găsești în smântână.